Read more about рекомендації щодо покращення психологічного клімату в колективі here.
Роль «фотографа» і «бабусі» звичайно беруться виконувати прагнучі до лідерства педагоги. Але не виключений елемент керівництва і інших «членів сім’ї». Вам дуже цікаво постежити за розподілом ролей, активністю-пасивністю у виборі місце розташування. Якщо люди, які працюють з вами, звикли говорити огидні жарти, від яких весело лише їм самим, то вам також варто насторожитися. Щоденна атака на наші особисті кордони з часом може призвести до зниження самооцінки, підвищення рівня тривоги і навіть до розвитку депресії.
Завдяки справедливим вимогам керівництва настрій стає позитивним фактором працездатності, ініціативності, добрих стосунків між людьми. Згідно з результатами нещодавнього онлайн-опитування Міжнародного кадрового порталу hh.ua, 89% респондентів стверджують, що дружня атмосфера в колективі таки суттєвий фактор продуктивної роботи. Кожен шостий респондент зазначає, що керівництво компаній, в яких вони працюють, схвально ставиться до ініціативи облаштовувати робочі місця на свій розсуд. Не забувайте робити акцент на досягненнях команди, адже це мотивує на ще кращі результати. Натомість, говорячи лише про поразки, можна знищити ініціативність, упевненість і креативність персоналу.
Заохочуйте ідеї, які висловлюють співробітники, нехай навіть вони не є геніальними. Людям важливо почуватися потрібними, а успішним бізнес роблять саме вони, тож цінуйте їх і бережіть. Організуйте регулярні заходи, такі як корпоративні вечірки, спортивні змагання або спільні обіди. Це допоможе сприяти злагоді та спільноті в колективі, а також дасть співробітникам можливість краще пізнати один одного за межами робочих завдань.
І не менш важливе – не забувайте піклуватися і про своє ментальне здоров’я. Спостерігайте, щоб ваш співрозмовник відчував себе комфортно під час спілкування. Навіть коли повітряна тривога була пів ночі, коли новини пригнічують та лякають, ваші люди приходять на роботу та посміхаються клієнтам вже понад рік повномасштабної війни.
На кожному пальці пропонується написати свої якості. Далі «долоні» передаються колом, інші учасники поміж пальців пишуть свою думку. Наприкінці вправи все зачитується та обговорюється, хто що нового дізнався про себе. Підтримуйте своїх співробітників у їхньому особистому та професійному розвитку. Приділяйте увагу їхнім потребам, інтересам та досягненням. Проявляйте турботу про їхнє благополуччя та комфорт на робочому місці.
Тому уся комунікація з вашого боку має відбуватись через м’яке пояснення. Навіть якщо рішення за вами, і воно не подобається команді, завжди варто пояснити переваги, чому зараз необхідно вчинити саме так. Також тримайте працівників у курсі ваших дій та планів, так вони почуватимуться безпечніше і прогнозованіше. Проте подальший розвиток вашої справи прив’язаний до різних факторів, серед яких є важливим, наскільки здорова атмосфера поміж колег. Якщо колектив працює злагоджено, то компанія прогресує. Мінусом для підприємства буде конфліктність та байдужість у колективі.
Працівники не отримують зворотний зв’язок, або отримують лише у вигляді критичних зауважень. Подібні проблеми ускладнюють співпрацю членів команди, тому проєкти, зустрічі та взаємини часто сходять з колії. Здорова атмосфера в робочому колективі — це як моторне масло для двигуна. Автомобіль без масла їхати може, але без нього тертя швидко призводить до зносу деталей.
Крім того, оскільки щастя заразливе, своєю усмішкою ви зробите й інших більш щасливими. Пам’ятайте, якщо ваші співробітники стануть більш щасливими та менш напруженими, це підвищить їхню продуктивність. Щоб якісно виконувати роботу, співробітники повинні добре знати свої робочі місця, пов’язані з ними обов’язки та очікування. Командою добре сприймається, коли керівник не нав’язує рішень, будує з працівниками дружні взаємовідносини, кожен з членів команди відчуває свою цінність. Експертка з компанії «Філіп Морріс» ділиться з читачами Work.ua, чому будь-якому бізнесу важливо звертати увагу на те, яка атмосфера панує в колективі. Крім рослин, українцям подобається прикрашати свій робочий стіл статуетками або сувенірами.
Всі добрі стосунки залежать від відкритого, чесного спілкування. На думку експертів з кадрової політики, підтримка здорового балансу між роботою та особистим життям – це ключ до створення здорової робочої обстановки. Крім того, такий підхід знижує загальний стрес і допомагає запобігти вигоранню на роботі. Ведучий пропонує учасникам уявити, що вони пінгвіни. Потім він повідомляє, що пінгвіни під час зимових бур і холодів туляться докупи й так рятуються. У такий спосіб майже всі пінгвіни переживають суворі умови, оскільки разом їм тепліше.
Втім, сприятливий робочий простір – це не лише наявність улюблених речей на столі, але і якість взаємодії з колегами. Таку інформацію подає експертно-аналітичний центр HeadHunter Україна. І коли зграї треба було виходити на полювання, вожак сказав, що не в змозі вести її.
Обов’язково розглядайте пропозиції колективу про підвищення продуктивності та ефективності роботи компанії. Часом можуть прозвучати дійсно хороші ідеї, оскільки співробітники знаходяться в осередку робочого процесу і часто їм видніше, як цей процес можна поліпшити. До того ж такі розмови підвищують ступінь поваги до керівництва і в цілому створюють позитивний настрій в офісі. Проте 74% вказують, що роботодавцю все одно, за яким столом сидить підлеглий. Головне, щоб співробітники якісно й продуктивно працювали. І тільки 7% опитаних відзначили, що їм не дозволяють облаштовувати свої робочі місця особистими речами і будь-якими сторонніми предметами.
Працівник повинен відчувати себе потрібним, кваліфікованим. Впроваджуйте матеріальні та нематеріальні мотивації. Заохочуйте людей до саморозвитку, пропонуючи різні навчальні курси, та підживлюйте прагнення до кар’єрного зростання. Робочий ентузіазм швидко згасне, якщо люди не відчуватимуть задоволення на роботі.
- Доведено, що продуктивність людей залежить від наявності у них певної свободи дій, певної автономії.
- (Тема роботи може бути будь – якою, її задає ведучий, або вибирається учасниками спонтанно).
- Намагайтеся розмовляти м’яко, спокійно та не дуже гучно.
- Всі добрі стосунки залежать від відкритого, чесного спілкування.
- Потім кожен учасник по черзі зачитує зі стікера очікування від заняття, говорить свої враження від тренінгу та підсумовує, чи вони виправдалися.
Якщо люди біжать від вас зі швидкістю світла, це може вказувати на недосконалу корпоративну культуру. Звісно, існує ціла низка причин, через які працівники йдуть, але якщо справа дійшла до масових звільнень, то це червоний прапорець для вашого робочого середовища — воно нездорове. Навіть якщо ідеї від команди здаються абсурдними, намагайтеся ніколи не говорити одразу «ні». Можливо, наступна ідея буде дійсно крута, але до вас з нею не прийдуть через страх відмови. Відкидати нелогічні ідеї можна м’яко, а класним давати простір для реалізації.
У той же час, кожному восьмому респонденту до душі розміщувати фотографії, щоб мати можливість час від часу перезавантажуватися, згадуючи про приємні моменти з життя або милуючись рідними людьми. Із загальної кількості респондентів, які мають можливість облаштовувати своє робоче місце особистими речами, кожен третій стверджують, що віддає перевагу живим квітам. Подумайте та напишіть на стікерах, що саме ви очікуєте від тренінгу, по черзі озвучте їх і прикріпіть у підніжжі гори. Не дивіться на людину постійно, щоб вона не відчувала тиску.
Навчіть співробітників ефективно працювати в команді, розвивати вміння слухати, спілкуватися та розв’язувати конфлікти. Це не лише зміцнить взаємини, але й підвищить продуктивність та результативність роботи. Наприклад, проведіть у колективі опитування на тему корпоративної культури. Розв’язувати конкретні проблеми, які виявить таке опитування, мають керівники разом зі спеціалістами з управління персоналом.
Загальні збори варто проводити щомісяця та обговорювати на них план на наступний місяць, досягнення попереднього, цікаві нововведення, маркетингові ідеї. Той, хто про це пам’ятає, обережно ставиться до критики та оцінювання іншої людини і не дозволяє своїм негативним емоціям впливати на стосунки. Важливо відзначити, що те, що нас мотивує та надихає, є індивідуальним для кожного з нас. Як керівник, ви повинні чітко розуміти, що, для кожного члена команди, є значущим. Після наради коротко підсумуйте основні моменти та подальші кроки в електронному листі або службовій записці.
Більшість керівників дотримуються помилкової думки, що мікроменеджмент — це найкращий спосіб підвищення продуктивності праці. Визначте цінності та підтримуйте корпоративну культуру. Як же розпізнати, що у вашій компанії панує токсична атмосфера? Заповніть, якщо ви не проти, щоб ми могли зв’язатись у випадку потреби.
Доведено, що продуктивність людей залежить від наявності у них певної свободи дій, певної автономії. В результаті вони стають більш залученими до процесу та ефективнішими. Ефективні рішення у цьому напрямі можуть підвищити показник утримання нових працівників до 82%. Це стане чудовим результатом вашої кадрової політики. Аналіз мікроклімату важливо виконувати на регулярній основі, тому що колектив – це середовище постійних змін. Якщо всі процеси адаптації працюють як задумано, колеги співпрацюють і підтримують новачка, то у людини формується відчуття, що ось вона — робота мрії!
Також не варто забувати, що нашкодити може будь-який співробітник, незалежно від його технічних навичок та рівня доступу до конфіденційних даних. Наприклад, в одному з проаналізованих фахівцями CERT’s кейсі, ображений працівник просто пішов додому, взяв пістолет, повернувся до офісу та вистрілив у сервер центру обробки даних. В такій ситуації внутрішнього саботажу не йдеться про виявлення потенційної загрози шляхом контролю даних. Надзвичайної пригоди можна було уникнути лише звернувши увагу на моральний стан підлеглого.
Адже лише для 10% опитаних атмосфера в установі чи компанії та особливості взаємодії її співробітників не мають особливого значення. Успішна робота аудиторської фірми залежить від сприятливої внутрішньої психологічної атмосфери та згуртованості персоналу. Між тим, непоодинокі випадки, коли співробітникам важко знайти спільну мову, що значно погіршує психологічний клімат у колективі. Фахівці з управління персоналом зазначають, що хоча корекція психологічного клімату в колективі – процес системний, тривалий і досить складний, існують експрес-методи швидкого поліпшення ситуації. У нас є традиції всередині колективу — спільна кава вранці або п’ятничні посиденьки після роботи, є повага у спілкуванні між співробітниками. Він визначається настроями людей, їх душевними переживаннями і хвилюваннями, ставленням один до одного, до роботи, до оточуючих подій.
Чимало неприємних моментів у спілкуванні може спричинити нерозуміння спільної мети. Отже, чим краще буде налагоджений зворотний зв’язок і вибудувані комунікації між працівниками – тим менше непорозумінь виникатиме. Ще одна ознака токсичної атмосфери в колективі — це коли через інтриги і незрозумілі комунікації вам складно виконувати свої функціональні обов’язки. У цьому випадку вам можуть, наприклад, не надавати потрібної інформації, завантажувати безглуздими дорученнями, критикувати вашу роботу не безпосередньо, а через третіх осіб і т. Чіткі орієнтири в діяльності кожного працівника теж стабілізують самопочуття, налаштовують на діловий лад, захищають від емоційного перепаду.
Leave a Reply